Zapraszamy do obejrzenia nagrania z spotkania z naszą Agentką ubezpieczeniową – Panią Aleksandrą Bolisęgą. Podczas spotkania poznamy szczegółowe odpowiedzi na pytania dotyczące ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.
.
1.Jakiego rodzaju instalacje mogą być chronione przez ubezpieczenie?
W ramach ubezpieczenia chronimy:
- instalacje fotowoltaiczne (możliwość ubezpieczenia instalacji łącznie z magazynem energii)
- kolektory słoneczne
- magazyny energii
- pompy ciepła
- przydomowe biogazownie
- przydomowe elektrownie wiatrowe
- stacje ładowania pojazdów (do użytku własnego)
Do wartości 250 000 zł, w pełni sprawne i gotowe do użytku.
Instalacje mogą być zainstalowane i zasilać:
- budynek mieszkalny lub mieszkanie,
- budynek firmowy,
- budynek gospodarczy.
2.Jakie są najczęstsze ryzyka związane z systemami fotowoltaicznymi, które można ubezpieczyć?
- Najczęściej występujące ryzyka związane są z działaniem czynników atmosferycznych takich jak grad, mróz, huragan, burze, uderzenia pioruna które mogą spowodować przepięcia. Równie częstym czynnikiem jest pożar. W przypadku instalacji zamontowanej na gruncie niestety coraz częściej pojawiają się też zgłoszenia związane z działaniami osób trzecich takie jak wandalizm czy kradzież. Oczywiście lista tych ryzyk jest długa i warto się z nią zapoznać przed podpisaniem umowy.
3.Jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
- Ubezpieczając instalację fotowoltaiczną najczęściej poszerzamy po prostu zakres ubezpieczenia domu. Zaznaczmy tutaj że większość z tych ubezpieczeń ma bardzo wąski zakres ochrony naszej instalacji. Warto więc zainwestować w osobną polisę, szczególnie jeśli nasza instalacja położona jest na gruncie. Posiadamy ubezpieczenia skierowane do osób fizycznych w zakresie ryzyk nazwanych, to znaczy mamy określone wprost sytuacje z których wynika kiedy polisa zadziała oraz tak zwaną all risks to znaczy od wszystkich ryzyk z uwzględnieniem wyłączeń, która ma szerszy zakres swojej ochrony.
4.Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla fotowoltaika?
- Starajmy się zwracać uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczalni, który zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dopytajmy swojego agenta o karencję, to znaczy kiedy ubezpieczenie zaczyna nas chronić w pełnym swym zakresie oraz o możliwości ustanowienia cesji na bank jeśli na zakup instalacji wzięliśmy kredyt. Dodatkowym i według mnie ważnym punktem umowy ubezpieczeniowej jest pokrycie kosztów kupna energii z sieci podczas naprawy uszkodzonej instalacji, niestety ubezpieczenie Domu nawet z poszerzonym zakresem w większości nie posiadają takiej klauzuli.
5.Jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej dla instalacji fotowoltaicznej?
- przede wszystkim powierzchnia instalacji oraz umiejscowienie. W zależności czy będzie to instalacja na dachu budynku, na ścianie czy też związana z gruntem ryzyka będą inne co też daje inną cenę składki. Nie są to jednak wysokie kwoty, ceny zaczynają się już od 77 złotych rocznie.
6.Czy ubezpieczenie pokrywa straty spowodowane działaniem sił natury, takich jak burze czy grad?
- Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy ubezpieczenie zadziała również w przypadków szkód wyrządzanych przez siły natury.
7.Jak wygląda proces zgłaszania szkody w przypadku awarii instalacji fotowoltaicznej?
- Ubezpieczenia nie porywa kosztów związanych z awarią instalacji, tutaj musi zadziałać gwarancja producenta. Ubezpieczyciel pokrywa koszty zdarzeń losowych. W takim przypadku należy niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela o wystąpieniu szkody oraz nie dokonywać żadnych zmian, ponieważ mogą zostać zalecone oględziny. Najłatwiej i najwygodniej dla klienta zgłosić taką szkodę przez dedykowaną stronę internetową, taki proces zazwyczaj trwa do kilku minut. Należy przygotować numer polisy, dane właściciela polisy oraz zestawienie poniesionych strat. Oczywiście można taką szkodę zgłosić do swojego agenta i przekazać jemu niezbędne dokumenty.
8.Czy istnieją jakieś wyłączenia w ubezpieczeniu, o których właściciele powinni wiedzieć?
By poznać dokładną listą wyłączeń, należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Te najczęściej występujące to między innymi:
- spowodowane wadami lub usterkami istniejącymi jeszcze przed zawarciem umowy
- powstałe w następstwie montażu, demontażu oraz rozruchu próbnego i testów , a także podczas napraw i konserwacji, jeśli nie zostały przeprowadzone przez podmiot zawodowo przeprowadzający taką czynność
- będące efektem naturalnego zużycia lub starzenia się przedmiotu ubezpieczenia w związku z normalnym użytkowaniem
- za te które na podstawie obowiązujących przepisów prawa odpowiedzialne są osoby trzecie np. dostawca, producent.
- powstałe wskutek katastrofy budowlanej
- polegające na uszkodzeniach estetycznych (zadrapania, odpryski, przebarwienia, zarysowania, poplamienia, wyszczerbienia) chyba że są następstwem zdarzenia losowego oraz uszkodzenia te powodują, że przedmiot ubezpieczenia nie działa prawidłowo;
- wynikających z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów o ochronie przeciwpożarowej, a także niestosowania się do zaleceń producenta związanych z użytkowaniem, serwisowaniem i konserwacją przedmiotu ubezpieczenia;
- polegające na utracie części lub całości przedmiotu ubezpieczenia w wyniku kradzieży jeżeli miejsce ubezpieczenia nie spełnia warunków zabezpieczenia określonych w umowie;
9.Jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia dla inwestycji w energię odnawialną?
Pamiętajmy, że inwestycja w panele słoneczne to inwestycja na długie lata. Nie da się ukryć, że instalacja to też spory wydatek, dlatego decydując się na nią, warto wykupić ubezpieczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy strat finansowych w razie niespodziewanych zdarzeń i uszkodzeń. Przede wszystkim ubezpieczenie pokrywa straty powstałe na skutek uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej oraz działanie osób trzecich w przypadku kradzieży, wandalizmu lub dewastacji. Obejmuje ochroną koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie, ponad to ochrona obejmuje ponad sumę ubezpieczenia uzasadnione i udokumentowane koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Dlatego o ubezpieczeniu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania i instalacji systemu fotowoltaicznego.
10.Co należy do obowiązków Ubezpieczonego?
Ubezpieczony jest zobowiązany do zapłacenia składki ubezpieczeniowej. Po zawarciu umowy ubezpieczenia klient zawiadamia o zmianach okoliczności, o które Ubezpieczalnia pytała przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Do jego obowiązku należy również utrzymywać przedmiot ubezpieczenia w należytym stanie technicznym oraz przestrzegać wydanych przez Ubezpieczalnię zaleceń.
Pamiętajmy o okresowym przeglądzie instalacji fotowoltaicznej przez firmę montażową, jeśli zaniechamy tego obowiązku firma może nam nie wypłacić odszkodowania.
Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to kluczowy krok w zabezpieczeniu Twojego dobytku. Chroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak uszkodzenia spowodowane działaniami siły wyższej czy kradzieżą. Dzięki nam możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoja inwestycja jest w bezpiecznych rękach.
Nasza oferta jest elastyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb klientów. Zespół naszych specjalistów z przyjemnością pomoże Ci w wyborze najlepszego rozwiązania oraz odpowie na wszelkie pytania dotyczące ubezpieczenia.
Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby umówić się na konsultację. Dbaj o swoją przyszłość i ochronę inwestycji – wybierz profesjonalne ubezpieczenie dla swojej instalacji fotowoltaicznej!